Double-side Class II A2 Biological Safety Cabinet BSC-1500IIA2-S
Additional information
Product Origin
Delivery Time
Supply Capacity
25-26 Double-side Class II A2 Biological Safety Cabinet (已入册).pdf
⚠This item is not returnable. View return policy
Description
Features
2. It is convenient for the installation and replacement of high-efficiency filters.
5. The working area adopts negative pressure surround design, which is safer.
8. The cabinet and bracket can be separated, and the height of the bracket can be customized.
15. User password modification, the user can set the power-on password of the safety cabinet.
Technical Parameters
Model BSC-1500IIA2-S
External Size(W*D*H) 1500*785*2220mm
Internal Size(W*D*H) 1220*700*660mm
Tested Opening Safety height 200mm
Max Opening 450mm
Inflow Velocity 0.48±0.025m/s
Downflow Velocity 0.33±0.025m/s
ULPA filter Two,99.9995% efficiency at0.12μm,filter life indicator
Front Window Two-layer laminated toughened glass≥5mm. Anti UV.
Noise ≤67 dB
UV Lamp 15W*2
UV timer, UV life indicator, emission of 253.7 nanometers for most efficient decontamination
LED lamp 16W*2
Illumination ≥1000Lux
Consumption 1300W
Socket Two, Total consumption: 500W
Display LCD display
Control System 70% air recirculation, 30% air exhaust
Material Work Zone: 304 stainless steel
Main Body: Cold-rolled steel with anti-bacteria powder coating
Work Surface Height 750mm with base stand
Power Supply AC220V 50/60Hz; 110V 60Hz
Standard Accessory
Package Size(W*D*H) 1770*930*1850mm